Kategoria: Uprawnienia do kierowania i obsługi

Jak przebiega kurs na podnośniki?

Jak przebiega kurs na podnośniki?

Podnośniki może obsługiwać każdy pracownik, który posiada ku temu odpowiednie kwalifikacje. Nie ma tu jednak znaczenia wiek czy płeć zatrudnionego. Na pewno zaś liczy się również sprawność fizyczna i ogólny stan zdrowia.

Kurs na podnośniki można realizować dopiero po wizycie lekarskiej, podczas której medyk stwierdzi pisemnie brak przeciwwskazań do wykonywania takiego rodzaju obowiązków zawodowych. Autoryzowane ośrodki, które organizują takie szkolenia nie przyjmą chętnych, jeśli będą ku temu jakieś przeciwwskazania. Najlepiej już na samym początku poszukiwań konkretnego ośrodka szkoleniowego wpisać w wyszukiwarkę „szkolenia podnośniki lublin, poznań, warszawa” i poznać warunki zgłoszeń.

Sam kurs trwa około dwóch tygodni i jest podzielony na dwie części. Pierwszy etap to teoria – nabywana jest wiedza o elementach konstrukcyjnych maszyny czy kwestiach zachowania szczególnego bezpieczeństwa podczas pracy. Druga część to praktyka, podczas której kandydat nabywa umiejętność obsługi podnośników.

Zwieńczeniem jest egzamin – teoretyczny i praktyczny. Jeśli kursant oba testy zaliczy pozytywnie, wtedy otrzymuje certyfikat, który poświadcza zdobyte uprawnienia. Od tego czasu może bezterminowo pracować na podnośnikach i być operatorem takiego sprzętu.