Jak przeprowadzić przegląd techniczny auta?

Jak przeprowadzić przegląd techniczny auta?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, żaden pojazd mechaniczny, który zarejestrowany jest w Polsce, nie może poruszać się po drogach, jeśli nie ma ważnego przeglądu technicznego. Takie badanie przeprowadza się raz w roku i to właściciel samochodu ma obowiązek dopilnować terminu jego wykonania. Wszystko po to, by eliminować usterki, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu nie tylko kierującego autem, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Badanie techniczne pojazdu przeprowadza się w wybranej stacji kontroli pojazdów. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którą stację wybierzemy, bo każda musi wykonać badania według określonych ściśle norm, w każdej też muszą pracować wyszkoleni fachowcy. Co więcej, nawet cena przeglądu technicznego pojazdu jest wszędzie jednakowa. By nie robić sobie zbytecznego problemu, można więc wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „stacja kontroli pojazdów Warszawa”, by znaleźć taką, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania czy aktualnego przebywania.

Samo badanie techniczne trwa mniej więcej 30 minut. W tym czasie diagnosta sprawdza stan samochodu. Analizuje stan oświetlenia, hamulców, nadwozia i podwozia. Sprawdza również stan ogumienia kół i stan szyb. Kontroli podlegają też amortyzatory, układ kierowniczy, a nawet emisja spalin.

Warto wiedzieć, że samochód, jeśli tylko będzie w złym stanie, nie otrzyma potwierdzenia pozytywnego przejścia przeglądu technicznego. Wtedy taki samochód nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Jego właściciel jest zobowiązany naprawić usterki, które wpływają na brak bezpieczeństwa podczas podróżowania. Kiedy to zrobi, wraca na stację i samochód przechodzi kontrolę raz jeszcze. Co ciekawe, kierowca, który nie uzyskała akceptacji z jednej stacji kontroli pojazdów, nie może wybrać się ze swoim pojazdem na badanie techniczne do innego podmiotu. Informacje o usterkach są wpisywane od razu w specjalny system, do którego dostęp ma każda stacja kontroli pojazdu. Nie ma więc mowy, by w innym obiekcie tego rodzaju usterka mogła być pominięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *