Różne rodzaje narzędzi do frezowania – sprawdź, jak dobrze je znasz!

Różne rodzaje narzędzi do frezowania – sprawdź, jak dobrze je znasz!

Na tynku dostępna jest naprawdę szeroka gama narzędzi frezarskich, które różnią się w zależności od dostępnego materiału, operacji i konfiguracji obróbki. Choć frezarka obwiedniowa CNC należy do najczęściej wymienianych jest zaledwie jednym elementem tej układanki.

Narzędzia do kół zębatych z firmy VIS i inne

Frezy mogą wykonywać różnorodne operacje frezowania, od ogólnego przeznaczenia po frezowanie o wysokiej wydajności. Zwykle do frezowania o małej średnicy wybiera się frezarki obwiedniowe CNC, ponieważ są bardzo opłacalne niż większość innych opcji. Narzędzia do frezowania pełnowymiarowego są wykonane z kilku różnych materiałów i oferują zakresy specyficzne dla danego materiału z funkcjami zaprojektowanymi w celu zwiększenia trwałości narzędzia i wydajności obróbki w takich sytuacjach.

Dlaczego odpowiedni dobór narzędzi do frezowania ma tak duże znaczenie?

 

Odpowiednie dopasowanie frezarki do kół zębatych CNC i innych narzędzi daje ogromne korzyści w zakresie oszczędności kosztów, zwłaszcza przy obróbce większych średnic. Warto w tym miejscu większą uwagę zwrócić na narzędzia wymienne, które zwykle składają się z wymiennych płytek i solidnego korpusu frezującego.  Dostępne są wymienne korpusy przeznaczone do frezowania i dlatego mogą być z łatwością używane do określonych potrzeb. Systemy te są dostępne dla szerokiego zakresu zastosowań. Istotna różnica między narzędziami do frezowania odnosi się do tego, pod jakim krawędź skrawająca płytki wchodzi w obrabiany przedmiot i chociaż wymienne korpusy frezów są uniwersalne, to płytki należy wymieniać między operacjami, aby dostosować całość do tych kątów, jak i do określonych materiałów. Na przykład niektóre narzędzia lepiej nadają się do obróbki zgrubnej, a inne do operacji wykańczających.

 

Jeśli nie masz jeszcze zbytniego doświadczenia w tym temacie, niegłupim pomysłem jest zasięgnięcie porady eksperta, czy nawet zwrócenie się po poradę do producenta narzędzi do frezowania. To da Ci większą pewność, że inwestujesz mądrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *